Трохи про рак гортані

Головна / Пацієнтам / Трохи про рак гортані

Гортань ― це орган, що належить до верхніх дихальних шляхів. Він розташований на рівні IV-VI шийних хребців, між трахеєю та глоткою. Розрізняють три відділи гортані ― підскладкови, голосниковий та надскладковий. Сполучно-тканинними зв’язками гортань з’єднується з під’язиковою кісткою.

Цей орган є дуже важливим для людини. Саме завдяки гортані людина може розмовляти. Голос утворюється при змиканні  голосових складок на видиху. Вони, неначе струни, вібрують і передають свій рух на навколишнє повітря. Інші відділи верхніх дихальних шляхів підсилюють та модифікують цю вібрацію. Іншою роллю гортані є захист легень від холодного сухого повітря та сторонніх часток, в т.ч. їжі. В гортані відбувається нагрів і зволоження повітря. Надгортанник, наче клапан, направляє частки їжі або сторонніх тіл в стравохід. Якщо ж сторонні тіла потрапляють в гортань, їх зупиняють несправжні голосові складки або голосові складки, і за допомогою кашлю вони видаляються назовні.

alt

Як і кожен орган, що має епітеліальну тканину, в гортані можуть розвиватись доброякісні і злоякісні пухлини. З доброякісних найчастіше виникають фіброми та папіломи гортані. Найбільш відомими є так звані “співочі” вузлики на голосових складках, що спричиняють постійну захриплість голосу. Але при тривалому впливі шкідливих факторів, як-от алкоголь в поєднанні з тютюновим димом можуть утворюватись злоякісні пухлини. Про це свідчить статистика ― частіше хворіють чоловіки, після 55 років, що зловживають шкідливими звичками.

На ранніх стадіях переважно виявляються пухлини, що уражають голосові складки, бо вони викликають сталу захриплість голосу. Після двох-трьох тижнів неефективного самолікування такі пацієнти звертаються до лікаря. За допомогою нескладного огляду отоларинголог може запідозрити наявність пухлини. Якщо ж хвороба уражає надскладковий, або, рідше, підскладковий відділи, діагностування відбувається з запізненням. При ураженні надскладкового відділу найчастіше скаржаться на порушення ковтання, задишку при вдосі, закашлювання при їжі. Розвиток пухлин гортані найчастіше відбувається без больових явищ.

Якщо у Вас тривала захриплість голосу, задишка, порушення ковтання, наявність збільшених вузлів на шиї, слід негайно звернутись до отоларинголога. При сумнівах він скерує Вас на обстеження до нашої лікарні.

alt

Лікування. На ранніх стадіях, коли пухлина уражує лише один відділ гортані, результати лікування досить ефективні. Згідно статистики, 5 і більше років живуть близько 90% пацієнтів. Застосовують ощадне (органозберігаюче) хірургічне та променеве лікування. Звичайно, багато залежить від ступеню агресивності пухлини. Вважається, що пухлини надскладкового відділу більш агресивні, швидше метастазують і поширюються на навколишні органи. Хіміотерапія є менш ефективною, переважно застосовується в поєднанні з телегаматерапією. Нетрадиційна медицина, на жаль, не дає жодних результатів, лише сприяє подальшому розвитку хвороби.

При пізнішому виявленні хвороби, коли є ураження двох і більше відділів або ураження пухлиною лімфатичних вузлів шиї, необхідне хірургічне лікування з післяопераційним курсом гамма-терапії. Об’єм операції, як правило  – ларингектомія (повне видалення гортані з під’язиковою кісткою, одно- або двохстороння лімфодисекція (видалення клітковини шиї разом з лімфатичними вузлами. На жаль, це досить травмуюча операція, в першу чергу психологічно. Людина втрачає гортань, а отже, і голос. Вона змушена пожиттєво дихати через трахеостому ― це отвір над грудиною, що веде безпосередньо в трахею. Можуть змінюватись смакові відчуття, бо втрачається носове дихання. Частіше виникають запальні захворювання трахеї та бронхів. Але людина має шанс щонайменше на продовження життя, а той на повне вилікування від хвороби. Після загоєння операційної рани переважно отримують курс променевого лікування ― опромінення ложа гортані і зон можливого метастазування гама-променями на спеціальних установках.

На даний час у нашому відділі можлива голосова реабілітація хворих за рахунок встановлення голосових протезів. Ми користуємось продукцією компанії Blom-Singer. Після встановлення протезу голос нагадує той, що був до операції, зі збереженням тембру.

Після проведеного лікування пацієнт повинен періодично проходити планові огляди, щоб вчасно виявити рецидиви захворювання, а також отримує рекомендації по догляду за трахеостомою. Як правило, працездатність знижується, доцільно пройти МСЕК (медико-соціальну експертну комісію) для експертизи працездатності і надання групи інвалідності.

На завершення ― рак гортані це не вирок, а важке життєве випробовування. І з ним треба жити і боротись, як і з будь-якою хворобою.